امروز سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶
۱۴:۱۲:۵۴ - پنج شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تحلیل صاحب‌نظران هسته‌ای
فردای روز اجرای برجام چه خواهد شد؟
نهایی شدن برجام آخرین مرحله از توافق هسته‌ای است که طبق نقشه راه ترسیم شده پیش از بهمن ماه سال جاری، به این روز خواهیم رسید.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، “پرونده مذاکرات هسته ای ایران” پرونده معروفی که دنیا دیگر منتظر بسته شدنش نیست بلکه انتظار اجرایی شدن توافق پس از بسته شدن آن را به چشم می کشد.

روز اجرایی و نهایی شدن برجام آخرین مرحله از توافق هسته ای است که طبق نقشه راهی که ترسیم شده بود پیش از بهمن ماه سال جاری به این روز خواهیم رسید در همین رابطه معاون وزیرامورخارجه کشورمان طی آخرین اظهارات خود اعلام کرد؛ فکر نمی‌کنم که اجرایی‌شدن برجام از یکشنبه هفته آینده دیرتر شود.بیشتر

پیش از رسیدن به جمع بندی نهایی در تیرماه۹۴ شاید تحلیل این موضوع که ایران پس از جمع بندی با چه چیزی رو به رو خواهد شد و در چه جایگاهی قرار گرفت، کار سختی بود اما پس از رسیدن به جمع بندی و انچه در بازه زمانی تا روز اجرایی در حال گذر است این سوال مطرح می شود که ایران پس از گذر از این مرحله نیز با چه چیزی رو به رو خواهد شد و چه تحولاتی مثبت و منفی انتظار برجام را می کشد که به همین منظور نظر کارشناسان هسته ای را جویا شدیم.

کارشکنی‌های آمریکایی را تا چه حد جدی بگیریم؟

 

رشد اعتبار سیاسی ایران و ارتقاء جایگاه

نماینده سابق ایران در سازمان ملل با اشاره به اینکه با نهایی شدن برجام و اینکه  کشورمان با چه چیزهایی روبرو خواهد شد گفت: تحریم‌هایی که شورای امنیت، ایالات متحده آمریکا و اروپا بر ایران تحمیل کرده بودند موجب شد تا زمینه‌های همکاری اقتصادی ما با دنیا تحت تأثیر قرار بگیرد.

فردای روز اجرای برجام چه خواهد شد؟

وی ادامه داد: همچنین نقل و انتقالات ارزی میان ایران و کشورهای دیگر با سختی مواجه شده بود و بازرگانی و مسائل اقتصادی ما را نیز با مشکل روبرو کرده بود او با مهارتی که کارگزاران کشورمان پیدا کردند توانستند بسیاری از آثار منفی این تحریم‌ها را خنثی کنند اما به هر ترتیب تحریم‌ها تأثیر خود را برجای گذاشت.

خزائی تصریح کرد: از زمانی که افقی برای حل و فصل این موضوعات ترسیم شد و بحث برجام مطرح گشت شاهد فضایی جدید در زمینه همکاری اقتصادی بودیم و می‌بینیم تا زمانی که برجام اجرایی شود کشورهای متعددی جهت فراهم کردن زمینه همکاری برای آینده به ایران سفر کردند و با اتاق بازرگانی نیز رایزنی‌هایی بسیاری در سطوح مختلف صورت گرفت.

نماینده سابق ایران در سازمان ملل تأکید کرد: نفس گفتگو‌ها باعث شد تا زمینه همکاری با کشورهای مختلف فراهم شود و طبیعتا پس از برجام بحث رشد اعتبار سیاسی ایران که اکنون رتبه آن ۷ است بهبود پیدا خواهد کرد.

بی اهمیت نشان دادن کار دیپلماسی اوباما با چاشنی طرح‌های تضعیف کننده برجام

“محسن محمودی” کارشناس مسائل هسته‌ای پیرامون تبعات مثبت و منفی اجرایی شدن برجام اظهار داشت: از فردا اجرایی شدن برجام شاهد تبعات سیاسی و اقتصادی مختلفی خواهیم بود.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود تاثیرات اقتصادی پس از ۳ تا ۶ ماه خود را نشان دهد و پول های بلوکه شده در این بازه زمانی آزاد گردد.

این کارشناس مسائل هسته‌ای افزود: به لحاظ سیاسی نیز ما شاهد گستردگی روابط خواهیم بود. اما از تبعات منفی آن می توان به کارشکنی جمهوری‌خواهان اشاره کرد، با توجه به انتخاب پیش رویشان در تلاش‌اند کار دیپلماسی اوباما را با مشکل مواجه کرده و یا آن را بی‌اهمیت جلوه دهند، به همین جهت ممکن است طرح‌هایی برای ضعیف کردن برجام در آینده به تصویب برسد.

ایران رسما به باشگاه هسته ای جهان می پیوندد

“حسن بهشتی پور” پیرامون تبعات مثبت پس از روز اجرایی گفت: این امر موجب خواهد شد که ایرن بتواند  رسما به باشگاه هسته ای بپیوندد این در حالی است که کشورمان در سال ۱۳۸۵ موفق شد با کامل کردن چرخه سوخت هسته ای عملا خود را اثبات کند به کشورهایی که دارنده فناوری هسته ای هستند اما این موضوع به رسمیت شناخته نشد و در این زمینه با استفاده از سلاح تحریم مشکلاتی را برای کشورمان به وجود آودند.

فردای روز اجرای برجام چه خواهد شد؟

وی افزود: پس از اجرای شدن برجام ایران در یک فضای بین المللی کار خود را ادامه خواهد داد و فعالیت علمیش را با داشگاه های بین المللی ادامه خواهد داد از طرف دیگر دارایی های ایران  به تدریج باز خواهد گشت و این دارایی ها متاسفانه توسط کشورهایی مسدود شده است که با انها بیشترین مبادلات اقتصادی را داشتیم مانند هند و چین و پیش بینی می شود تا اردیبهشت ماه سال آینده این دارایی ها آزاد گردد.

این کارشناس مسائل هسته ای تصریح کرد: به لحاظ سیاسی موضوع اقتدار ایران است که پس از ۱۲ به حق مسلم خود رسید و این فضا باعث می شود که ایران بتواند تعامل خوبی در زیمینه های مختلف از جمله و اقتصادی داشته باشد.

حرکت تعاملی ایران به سمت فضای باز بین المللی

علیرضا داوری با اشاره به روز اجرایی و “آنچه پس از آن انتظار ایران را می کشد گفت: پس از ۱۲ سال مذاکره خروجی خوبی از ان درامد  و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای برای ما به رسمیت شناخته شد و تحریم های ظالمانه نیز برداشته می شود. که این تحریم ها به معنای واقعی اجحاف در ملت بزرگ ایران بود.

فردای روز اجرای برجام چه خواهد شد؟

وی افزود: از بعد سیاسی نیز اجرای برجام نیز بسیار تاثیر گذار است چرا که ایران بعد از اجرای برجام شرایط خاصی دارد و خاص تر خواهد شد، اکنون ایران به عنوان مرکز ثقل خاورمیانه مطرح می شود و در آینده نقش پر رنگ تری نیز خواهد داشت و این موضوع نشان می دهد که در اینده به سمت فضای باز منطقه ای و بین المللی خواهد رفت.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
پيشنهاد سردبير
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات