امروز شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶
۲۱:۴۲:۵۸ - چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۴
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
گزارش/
کشتار سلامت در کشتارگاه باخرز
کشتارگاه در هر شهر و منطقه جایگاهی است برای تامین گوشت سالم و بهداشتی و فاقد هر گونه عامل بیماری زا و یا مخل سلامت. به بیانی دیگر، کشتارگاهها مبادی کنترلی سلامت گوشت مصرفی جامعه است که در صورت رعایت کلیه ی نقاط کنترل بحرانی می توان به سلامت گوشت و در نتیجه سلامت جامعه و مصرف کنندگان این فرآورده ها اطمینان داشت.

 DSC00591

کشتارگاه باخرز یا در حقیقت همان غسال خانه سالهای نه چندان دور شهر باخرز، با وجود داشتن مشکلات ساختاری فراوان نظیر: نداشتن فضای کافی، غیر بهداشتی بودن فضای موجود، ورود سگ های ولگرد به داخل کشتارگاه، ورود افراد متفرقه و فاقد کارت سلامت به آن، نبود امکانات بهداشتی و محافظتی و بسیاری مشکلات دیگر، نتوانسته حداقل های مورد نیاز جهت تامین گوشت سالم شهرستان را احراز نماید .شهرداری به عنوان متولی کشتارگاه نیز نتوانسته تا کنون مشکلات بهداشتی کشتارگاه را برطرف کند  و با وعده ی چند ساله ی احداث کشتارگاه جدید، از انجام مسئولیت های فعلی خود در قبال کشتارگاه موجود سرباز زده است.

 

کشتارگاه باخرز ظرفیت کافی جهت تامین گوشت سالم این شهرستان را ندارد

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان باخرز با اشاره به نواقص متعدد کشتارگاه باخرز گفت:متاسفانه کشتارگاه شهرداری باخرز به دلیل نواقص ساختمانی و بهداشتی و ناکافی بودن فضا، ظرفیت لازم جهت تامین گوشت سالم همشهریان باخرزی را ندارد. نظارت بر استحصال گوشت سالم و بهداشتی از کشتارگاه های کشور بر عهده سازمان دامپزشکی کشور است لذا این شبکه با اعمال بازدید های روزانه از کشتارگاه باخرز و اعلام نواقص موجود به شهرداری شهرستان سعی در بهبود شرایط بهداشتی کشتارگاه نموده است. دکتر محسن مهرآوران در ادامه افزود: متاسفانه این موضوع از سوی شهرداری باخرز به عنوان متولی کشتارگاه، مورد توجه کافی قرار نگرفته و کشتارگاه این شهرستان همچنان نواقص متعددی دارد و محوطه ی آن نیز علی رغم مخالفت این شبکه درحال واگذاری می باشد که خود بر مسائل و مشکلات این کشتارگاه افزوده است.

وی همچنین افزود:کشتارگاه جدید باخرز در صورت عدم بروز مشکلات اداری در خصوص واگذاری زمین، در اواسط سال آینده به بهره بردار خواهد رسید.شهرداری باخرز به عنوان متولی امور اجرایی کشتارگاه متعهد شده تا هر چه سریعتر نسبت به احداث کشتارگاه جدید در محلی مناسب و با تایید شبکه دامپزشکی باخرز اقدام و تا زمان به بهره برداری رسیدن کشتارگاه جدید، کلیه ی نواقص و کاستی های بهداشتی کشتارگاه موجود را مرتفع نماید.همچنین لازم به ذکر است نظارت بهداشتی بر عملکرد کشتارگاههای کشور و حصول اطمینان از استحصال گوشت سالم و بهداشتی از جمله وظایف سازمان دامپزشکی کشور می باشد که با توجه به خطرات مهلک کشتار دام در خارج از کشتارگاه و خطر بیماری های مشترک بین انسان و دام،این مسئولیت بیش از پیش نمود پیدا کرده است.

زمین کشتارگاه جدید واگذار نشده است

شهردار باخرز نیز با اذعان به برخی مشکلات موجود در کشتارگاه باخرز گفت:ما زمینی را در اختیار بنیاد مسکن قرار داده ایم تا در قبال آن، زمینی جهت احداث کشتارگاه جدید به شهرداری واگذار شود که متاسفانه تا کنون اقدامی صورت نگرفته است . اگر این زمین در اختیار ما قرار بگیرد این آمادگی را داریم تا ظرف مدت ۲ ماه کشتارگاه جدید شهرستان را احداث و آماده بهره برداری قرار دهیم.اسکندری با اشاره به خریداری و نصب پیش سرد کن در کشتارگاه باخرز افزود:پیش سرد کن یکی از نواقص کشتارگاه بود که الحمدالله خریداری و نصب شد.با توجه به کم ظرفیت بودن چاه کشتارگاه، شهرداری به صورت هفتگی اقدام به تخلیه آن میکند تا ساکنین منطقه دچار مشکل نشوند. وی در مورد ورود تفراد متفرقه به محیط کشتارگاه نیز گفت:یکی از مشکلاتی که با آن روبرو هستیم عدم همکاری قصابها با مسئولان کشتارگاه است که متاسفانه در برخی موارد منجر به مشاجره و درگیری شده است که در این خصوص حمایت دستگاههای دیگر را در ساماندهی کشتارگاه میطلبد.

لازم به ذکر است که با وجود برگزاری جلسات مختلف برای ساماندهی کشتارگاه باخرز، هنوز اقدام خاصی صورت نگرفته است و اهمیت ندادن به این موضوع از سوی مسئولان مربوطه، سلامت مردم شهرستان باخرز را با خطرات گوناگونی روبرو کرده است.

 

DSC00590DSC00604

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
پيشنهاد سردبير
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات