امروز دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶
۹:۰۵:۵۵ - چهارشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۴
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
انقلاب اسلامی از منظر متفکران و اندیشمندان جهان
انقلاب اسلامی ایران در نگاه خارجی، همواره جزئی از تاریخ نوشتاری نویسندگان و تحلیل‌گران قرن معاصر به شمار می‌رفته و می‌رود؛ انقلابی که هر چه بر عمر آن افزوده می‌شود، گویی تشنگی دانستن از چگونگی وقوع و پایداری آن نیز بیشتر می‌شود.

imagesسالی دیگر از عمر دوران سپری شد تا سال جدیدی بر عمر پربرکت انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، افزوده شود. ایران به سبب رهبری خردمندانه و مخلصانه امام خمینی(ره)، اسلام توانست پس از سالیان دراز رکود و ضعف، سر بلند کند و به پیروزی برسد. انقلاب اسلامی ایران تنها انقلابی است که توانسته است به اسلام عزت و عظمت ببخشد و جبهه‌ای پایدار و مستحکم را در برابر غرب به وجود آورد و این امر خوشایند آنها نیست، چرا که منافع آنان را در معرض تهدید و نابودی قرار می‌دهد. آنچه که بیش از همه موجب نگرانی غرب و برخی دیگر شده است، اینکه انقلاب اسلامی در ایران توانسته است اسلام را به عنوان یک الگوی عملی و سیاسی مطرح و توجه دیگران را به خود جلب کند. رشد سریع ارزش‌های انقلاب اسلامی در دیگر جوامع غرب را ناچار به چاره‌جویی و نشان دادن واکنش کرده است و ما این واکنش را در به راه انداختن جنگ ۸ ساله علیه ایران و دیگر توطئه‌هایی که هرروزه در ایران به راه می‌اندازد، می‌بینیم.

حمایت از آرمان مقدس ملت فلسطین

یکی از دستاوردهای ارزنده انقلاب اسلامی، پشتیبانی و حمایت قاطع از مبارزات مردم مظلوم فلسطین در برابر رژیم اشغالگر قدس بود. ملتی که خیانت بسیاری از سران مزدور و سازشکاری برخی از رهبران فلسطینی، آنها را در جهنم آوارگی و بی‌خانمانی سوق داده و خاک مقدس فلسطین و مسجدالاقصی را در اسارت چنگال‌های خونبار صهیونیست‌ها باقی گذاشته است.

سرهنگ ابوموسی، دبیرکل اجرایی کمیته مرکزی حرکت آزادیبخش ملی فلسطین(فتح) در این باره می‌گوید: «پیروزی انقلاب اسلامی ایران، تحولات زیادی در میان مردم عرب و خاورمیانه عربی به نفع اسلام و مسلمین به وجود آورد. این انقلاب توانست یکی از حامیان بزرگ امپریالیسم آمریکا و استکبار جهانی در منطقه را سرنگون سازد. همه می‌دانیم که ایران قبل از انقلاب، در سایه رژیم دیکتاتوری شاه، نقش بسزایی در حمایت از رژیم صهیونیستی و سرکوب مبارزان فلسطینی داشت، ولی در زمان پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل(ره)، جمهوری اسلامی پشتیبانی و حمایت همه‌جانبه خویش را از ملت و انقلاب فلسطین اعلام کرد و همواره از رزمندگان فلسطینی و آرمان و اهداف مردم فلسطین دفاع نموده است و به خاطر دفاع از حقوق مردم مسلمان جهان، امروزه شاهد تلاش‌های مذبوحانه‌ای برای تحت فشار قرار دادن این کشور در جهت جلوگیری از گسترش انقلاب به‌خارج از مرزهای ایران توسط استکبار جهانی آغاز گردیده است.»

شیخ محمد مهدی شمس الدین؛ نایب رئیس اسبق مجلس عالی شیعه لبنان: “در هیچ جای جهان، چه در غرب ، چه در شرق و چه در جهان اسلام هر جا که فلسطین در آنجا سفارت دارد این سفارت  جانشین سفارت اسرائیل نشده است، تنها جایی که سفارت فلسطین جای سفارت اسرائیل را گرفته است، یک جا است و آن تهران است که به برکت اسلام در آنجا چنین شده است.
این اسلام است که سفارت اسرائیل را برداشته و سفارت فلسطین را به جای آن نهاده و آن مردم پاکی که دست به این کار زده اند، هرگز سزاوار نیستند که انسان با دشمنان‌شان هم پیمان شود.

ایران با همه امکانات از آرمان فلسطین جانبداری می کند و بخشی از توطئه‌های کنونی که علیه ایران صورت می گیرد به دلیل تعهد ایران در قبال فلسطین است، به طوری که اگر از این جانبداری دست بردارد، به طور حتم هدف این همه توطئه قرار نمی‌گیرد.”
حافظ اسد؛ رئیس جمهور اسبق سوریه: دشمنان ملت عرب و ملل تحت ستم دنیا و حتی خود رژیم اشغالگر قدس بارها و بارها از انقلاب اسلامی ایران به وحشت افتاده و بارها از اربابش یعنی آمریکا گله کرد که چرا نمی تواند جلوی نفوذ و تأثیر انقلاب اسلامی ایران را که منجر به پیروزی فلسطین می شود بگیرد.

صفیه بزی؛ زن انقلابی بزرگ الجزایری و یکی از قهرمانان بنام آن کشور: مسئله مهمی که بسیار روی من تأثیر گذاشت این بود که برای اولین بار یک انقلاب اسلامی بزرگ در دنیا صورت گرفت و من شاهد بودم که اسلام نیز به صورت مدرن و مترقی آمده و انقلاب مردم را پیش برد.

همبستگی جهان اسلام

بدون تردید یکی دیگر از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی، ایجاد وحدت و همبستگی میان مردم مسلمان جهان بود چرا که اساس و شالوده انقلاب بر مبنای ایدئولوژی اسلامی پی‌ریزی شده است و به همین دلیل هنگامی که انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید، نورامید بر دل همه مسلمانان و مستضعفان و صاحبان وجدان‌های بیدار در جهان تابیدن گرفت و با حمایت گسترده و همه جانبه آنان روبرو شد و از طرفی ترس و دلهره سراپای وجود دولت‌ها و رژیم‌های وابسته به استکبار جهانی را فرا گرفت. مسلمانان آفریقای جنوبی در تظاهرات وسیعی همبستگی خویش را با انقلاب مردم مسلمان ایران، اعلام کردند و اظهار داشتند: «ما هزاران کیلومتر از ایران فاصله داریم، ولی دل‌های ما به خاطر انقلاب اسلامی ایران و در حمایت از مردم ایران می‌تپد، ما رهبری امام‌خمینی(ره) را تایید می‌کنیم، زیرا وی رهبر جهان اسلام است که منحصراً راه حق را می‌پیماید و از قران و سنت پیروی می‌کند.»

فیدل کاسترو؛ رئیس جمهور اسبق کوبا: انقلاب شما (خطاب به نمایندگان ایران) در جهان نمونه است، زیرا شما بدون اسلحه جنگیدید و قدرت عظیم شاه و آمریکا را در هم کوبیدید، رمز پیرزی شما اسلام بود. اسلامی که دارای روحانیت و معنویت است، ما متاسفانه از داشتن چنین معنویتی محرومیم.

پرفسور حامد الگار استاد دانشگاه کالیفرنیا: انقلاب اسلامی ایران یک جنبه معجزه دارد از این نظر که این ملت که تنها سلاحش ایمانش به خدا و قرآن و آمادگی اش برای شهادت و فداکاری است و در مقابل یک رژیم شیطانی که با تمام وسایل ظلم و طاغوت آراسته شده بود نه تنها ایستادگی کرد، بلکه پیروز شد.

پرفسور حامد الگار سالها قبل به دین اسلام مشرف شده اما سنی بود و شبی امام خمینی را در خواب دید. وی خواب خود را چنین نقل می‌کند: ایشان به من گفتند «تو از مایی!» تعجب کردم و گفتم «ولی من سنّی ام و شما شیعه!» اما امام دوباره فرمودند «تو از مایی».

انقلاب انسانی

انقلاب اسلامی ایران در برابر زورگویان قیام کرد و روح تازه‌ای به کالبد مستضعفان جهان دمید. این انقلاب سهم زیادی در گسترش اسلام، بیداری انسان‌ها، رونق یافتن فرهنگ و تمدن بشری و رهایی نسل‌های جدید از یوغ جهل و بردگی، نادانی، ارتجاع و واپس‌گرایی داشته است، به همین سبب پیش از آنکه یک انقلاب ایرانی و اسلامی باشد، یک انقلاب انسانی و بشری است و متعلق به همه آزاداندیشان جهان است.
ولید جنبلاط، رئیس حزب سوسیالیست ترقیخواه لبنان در این خصوص می‌گوید:

«انقلاب امام خمینی(ره) فقط ایرانی و اسلامی نبود، بلکه انقلابی انسانی بود، این انقلاب، ایران را از ظلم و سرکوبگری و نظام دیکتاتوری آزاد کرد و منافع و مصالح استعمارگران را به‌خطر انداخت. انقلاب ایران همه امکانات و توان خویش را برای آزادی سرزمین‌های غصب شده فلسطین به کار گرفت، تا حق مردم فلسطین بازپس گرفته شود و رژیم نژادپرست اسرائیل نابود گردد.»
قاسم نایت بلقاسم ؛ وزیر سابق تعلیمات و امور مذهبی الجزایر: “آیت الله روح الله خمینی از کسانی است که به گفته خود، ایمان حقیقی دارند. او به راستی مستحق عنوان امام امت است. آن امام امتی که از امام علی(ع) به ارث برده است. من عقیده دارم ، وی تنها کسی است که امروز در جهان اسلام مستحق این عنوان است، چرا که وی آثار ذلت، خواری و سستی را از چهره تمامی رهبران امروزی جهان اسلام زدوده است و ما بسیار آرزومندیم که این نور الهی و ربانی به تمامی رهبران در سرتاسر جهان اسلام امتداد یابد تا این یک میلیارد انسان خفته را بیدار نمایند.”

اسقف کاپوچی؛ اسقف اسبق اعظم بیت المقدس: بدون شک رهبر انقلاب که مرد دین و دنیا است، رمز پیروزی انقلاب ایران است. برای امام خمینی تمام قلب‌های دنیا می تپد. او متعلق به ملت ایران نیست، تمام مستضعفان دنیا چه مسلمان و چه غیر مسلمان او را نجات دهنده خود می‌دانند.

بن بلا؛ نخستین رئیس جمهور الجزایر: ملل عرب باید زنده شدن اسلام را در قرن بیستم مدیون انقلاب اسلامی ایران بدانند. این انقلابی است که دنیای غرب را اجباراٌ دگرگون خواهد ساخت و بسیاری از رژیم های موجود در جهان عرب دیر یا زود سقوط خواهند کرد؛ زیرا آوای نهضت خمینی در دورافتاده ترین نقاط جهان اسلام به گوش می رسد. در دور افتاده ترین قبایل صحاری آفریقا سخن از روحی تازه است که انقلاب ایران در قرن بیستم به اسلام داده است.با صداقت باید بگویم که ماشین غول آسا که سرمایه داری نام دارد تاکنون هیچ دشمنی را به قدرت و توانایی اسلام در برابر خود ندیده است.فداکاری و شهامت شما عجیب بود، عجیب بود. شما به ما درس خوبی داده اید؛ شهادت طلبی و شجاعت.

انور خوجه رهبر اسبق آلبانی: مردم ایران که با انقلاب به پا خاستند و شاه و رژیم قرون وسطایش را کنار گذاشتند و حامیان آمریکائیش را بیرون کردند، ضربه مهلکی به امپریالیسم بود. این جریان یک شکست مهم سیاسی بود که آمریکا نمی تواند آن را با استفاده از روش های دیپلماتیک، باج های اقتصادی و یا دخالت نظامی مانند آنچه در طبس انجام داد، جبران کند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
پيشنهاد سردبير
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات