امروز چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶
۱۱:۵۱:۵۴ - دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
وضعیت تب برفکی در باخرز؛
دام‌های تب‌‌دار در انتظار واکسن
بروز بیماری تب برفکی در بین دامهای سبک شهرستان باخرز و کمبود واکسن، خسارات زیادی را به دامداران منطقه وارد کرده است.

1822733

به گزارش سلام باخرز، ویروس عامل بیماری تب برفکی از جمله مقاوم‌ترین ویروس‌های شناخته شده در طبیعت است. تب برفکی، از واگیرترین بیماریهای دامی است که باعث خسارات اقتصادی قابل توجهی می‌شود. شهرستان باخرز نیز همانند بسیاری از مناطق دیگر استان، درگیر این بیماری شده و خساران فراوانی را به دامداران این منطقه وارد کرده است.برای پیگیری این موضوع به سراغ تعدادی از دامداران باخرزی رفتم تا از کم و کیف ماجرا بیشتر آگاه شوم.

کاش همه گوسفندانم را واکسن میزدم

بهلولی، یکی از دامداران روستای پلبند که گوسفندانش با بیماری تب برفکی درگیر شده اند گفت:من در اواخر زمستان گوسفندانم را واکسن تب برفکی زدم ولی بره هایی که تازه متولد شده بودند را از ترس تلف شدن واکسن نزدم  که متأسفانه تا الأن حدود سی بره از گله من تلف شده است و ای کاش همه آنها را واکسن میزدم تا اینگونه خسارت به من وارد نمیشد.

فرد دیگری که از روستای بهلول آباد به دامپزشکی باخرز مراجعه کرده بود، با خود تعدادی بره کوچک که تلف شده بودند را برای تشخیص بیماری آورده بود.او گفت:از دیروز تا امروز صبح تعداد ۵ رأس از بره هایم تلف شده اند و تعدادی دیگر نیز دهانشان کف کرده و قادر به حرکت نیستند.متأسفانه تب برفکی در روستای ما تا کنون تلفات زیادی داشته و الأن من برای تهیه واکسن به دامپزشکی مراجعه کرده ام تا از خسارت بیشتر جلوگیری کنم.

با کمبود شدید واکسن مواجه هستیم

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان باخرز در این رابطه گفت:از ۲۰ اسفند ۹۴ تا الأن حدود ۸۵ هزار دوز واکسیناسیون انجام شده که با توجه به تعداد۱۵۷ هزار رأس دام سبکی که در شهرستان وجود دارد در حال حاضر با کمبود شدید واکسن مواجه هستیم و متأسّفانه از هنگام بروز این بیماری در منطقه تا کنون بیش از هزار رأس دام سبک تلفات داشتیم و حدود ۸ هزار رأس دام سبک دیگر، نیز درگیر این بیماری هستند، هرچند که بیماری های دیگری مانند پرخوری نیز یکی دیگر از عوامل تلفات دام های سبک در شهرستان می باشد.ولی در حال حاضر با توجه به واکسیناسیون انجام شده و اجرای طرح های نظارتی و قرنطینه ای میتوان گفت که تا حدودی این بیماری در سطح منطقه مهار شده است.البته با پیگیری هایی که انجام شده، امیدواریم هرچه زودتر واکسن مورد نیاز شهرستان، تأمین شود تا این بیماری به صورت کامل مهار شود.

دکتر محسن مهرآوران با بیان راههای کنترل این بیماری افزود: اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای که به منظور جلوگیری از ورود ویروس تب برفکی بویژه تیپ‌های جدید و غیربومی انجام می‌شود که شامل محافظت از مناطق عاری از بیماری با کنترل و مراقبت حمل و نقل دام، ضدعفونی جایگاه ها و همه مواد آلوده (ابزار کار، خودروها،‌ لباس‌ها و مانند آن)، امحاء لاشه دامهای تلف شده ،‌بستر و فرآورده‌های دامهای حساس در مناطق آلوده و اقدامات قرنطینه‌ای و واکسیناسیون به منظور ایجاد پوشش ایمنی در دامهای حساس از مهمترین راه های کنترل این بیماری است که همکاری دامداران و دیگر دستگاه های نظارتی در این خصوص میتواند بسیار تأثیرگذار باشد.

حمل دام‌های بدون مجوز عامل انتقال بیماری های دامی است

سرپرست شبکه دامپزشکی باخرز یکی دیگر از مشکلات شهرستان را حمل دام بدون مجوز دانست و گفت:یکی دیگر از مشکلاتی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم، حمل دام به صورت غیر مجاز از مسیرهای فرعی مانند چخماق و کله منار به شهرستان است که متأسفانه عمده این دامها ناقل بیماری هستند و موجب بروز مشکلات زیادی برای منطقه شده اند.البته در حال حاضر با اجرای گشتهای نامحصوص  با همکاری نیروی انتظامی، کنترل شدیدی بر حمل و نقل دام در منطقه صورت میگیرد و با متخلفین به شدت برخورد خواهد شد.

دامهای سنگین باخرز عاری از بیماری تب برفکی

مهرآوران در خصوص مشاهده نشدن علائم تب برفکی در دامهای سنگین منطقه نیز گفت: دامهای سنگین شهرستان باخرز به واسطه ی واکسیناسیون به موقع و گسترده و همچنین اجرای مقررات قرنطینه ای از سوی شبکه دامپزشکی، در وضعیت خوب و عاری از بیماری تب برفکی می باشند.وی افزود:با توجه به رخداد گسترده بیماری تب برفکی در سطح کشور و منطقه و ایجاد شرایط خطر در شهرستان، خوشبختانه با توجه به اقدامات شبکه دامپزشکی باخرز در راستای کنترل این بیماری که از ماههای قبل آغاز شده بود، بیماری تب برفکی در حال حاضر در هیچ یک از دامهای سنگین شهرستان وجود ندارد.

سرپرست شبکه دامپزشکی باخرز اظهار داشت:اقدامات این شبکه نظیر برقراری مقررات قرنطینه ای، اجرای گشتهای منظم، واکسیناسیون وسیع و یکنواخت دامهای سنگین با واکسنهای پتنسی بالا، توانسته ایمنی مناسبی در دامهای سنگین منطقه علیه بیماری تب برفکی ایجاد کند و لذا شهرستان باخرز از این نظر در وضعیت مطلوب و آرامی به سر می برد.

پایان گزارش/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  1. مرتضی اسدی   اردیبهشت ۵, ۱۳۹۵  

    لطفا جهت واکسیناسیون بیماری های واگیر دامی کلیه موارد اطلاع رسانی رعایت وحتی در غالب برشور در کلیه مناطق باخرز پخش شود تا مردم راحت تر بتوانند جهت واکسیناسیون دام مراجعه یا خرید داشته باشن

  2. مرتضی اسدی   اردیبهشت ۵, ۱۳۹۵  

    لطفا مراکز مجاز تهیه واکسن رو معرفی کنید


  • آخرین اخبار
  • گوناگون
پيشنهاد سردبير
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات