امروز یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶
۲۱:۰۱:۰۴ - شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
انتخابات مجلس دهم به پایان رسید/ اصولگرایان یا اصلاح‌طلبان؛ کدام یک پیروز این رقابت شدند؟
دور دوم انتخابات مجلس دهم روز گذشته در 55 حوزه برگزار شد تا 65 نماینده باقی مانده به منظور تکمیل کرسی‌های خانه ملت انتخاب شوند.

به گزارش سلام باخرز، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ دور دوم انتخابات مجلس، دهم اردیبهشت ماه در ۵۵ حوزه به منظور انتخاب ۶۸ نماینده میان ۱۳۸ نفر از راه‌یافتگان به دور دوم و به عبارتی دیگر میان ۴۱ داوطلب اصلاح‌طلب، ۵۷ نماینده اصولگرا، ۴ نامزد اعتدال‌گرا و ۳۶ نامزد مستقل برگزار شد.

براساس نتایجی که در دور اول انتخابات ۷ اسفند ماه ۹۴ با رای‌گیری در ۲۰۹ حوزه انتخابیه در کشور بدست آمد از ۲۹۰ کرسی مجلس دهم، ۸۳ کرسی به اصلاح‌طلبان، ۷۵ کرسی به اصولگرایان، ۵۸ کرسی به مستقلین و ۵ کرسی به اقلیت‌های دینی اختصاص یافت.

البته تاکنون تکلیف منتخب سوم اصفهان از دور اول انتخابات مجلس دهم که اصلاح‌طلب بود، مشخص نشده که آیا تکلیف این کرسی همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده مشخص می‌شود یا اینکه اعتبارنامه مینو خالقی صادر شده و در مجلس مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

ماراتن انتخابات مجلس دهم به پایان رسید/ اصولگرایان یا اصلاح‌طلبان پیروز رقابت

یکی از نکات قابل توجه بعد از انتخابات دور اول مجلس دهم ادعای کسب کرسی‌های بیشتر از سوی هر دو جریان سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب بود به طوری که هر کدام معتقد بودند اکثریت کرسی‌های مجلس دهم را به خود اختصاص داده‌‌ و توانسته‌اند اکثریت مجلس را به دست آورند.

اما برای آنکه این دو جریان سیاسی بتوانند اکثریت خود را در مجلس دهم به تثبیت برسانند نیازمند دور دوم انتخابات بودند لذا اصولگرایان و هم اصلاح‌طلبان درصدد شدند تا با حضور حداکثری و تبلیغات خود بتوانند نتایج انتخابات مجلس دهم را به نفع خود رقم زنند.

تا جایی که طی روزهای قبل از دور دوم انتخابات بسیاری از چهره‌های اصول‌گرا به استان‌ها و حوزه‌هایی که نمایندگان اصول‌گرا در آن به دور دوم رسیده‌ بودند، سفر کرده و در جلسات سخنرانی و توجیه مردم حضور پیدا کردند.

در مقابل فعالیت‌های اصولگرایان، اصلاح‌طلبان نیز بی‌کار نشسته، تبلیغات و سفرهای حمایتی خود را از کاندیداهای خود در شهرهای مختلف آغاز کردند تا جایی که “محمدرضا عارف” رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به منظور تهرانیزه کردن دور دوم انتخابات سفرهای استانی خود را چند روز پیش از انتخابات جمعه دهم اردیبهشت ماه آغاز کرد.

وی پیش از این سفر در رابطه با اهمیت دور دوم انتخابات اظهار داشته بود که جریان اصلاحات باید ۶۰ درصد از ۶۹ کرسی در مرحله دوم انتخابات مجلس را از آن خود کند.

مسلما کسب اکثریت کرسی‌های مجلس دهم از سوی هر کدام از دو جناح اصول‌گرا و اصلاح‌طلب می‌تواند بر رویکرد مجلس آینده نسبت به دولت، انتخاب مرد شماره یک خانه ملت، هیئت رئیسه، فراکسیون و … تاثیرگذار باشد.

شاید مهمترین بحثی که بعد از نتایج دور اول انتخابات مجلس میان سیاسیون بوجود آمد و روزبروز بر حرارت آن افزوده شد، انتخاب رئیس مجلس دهم بود و در این میان دو گزینه سرشناس مطرح شدند، علی لاریجانی با سابقه ۸ سال ریاست خانه ملت در کارنامه خود و محمدرضا عارف که برای اولین بار پا در عرصه نمایندگی می‌گذارد.

ماراتن انتخابات مجلس دهم به پایان رسید/ اصولگرایان یا اصلاح‌طلبان پیروز رقابت

براساس آرای شمارش شده دور دوم انتخابات مجلس دهم و اعلام رسمی وزارت کشور اصولگرایان توانستند در ۵۵ حوزه انتخابیه ۱۷ کرسی را بدست آورده و اصلاح‌طلبان نیز ۲۷ کرسی را از آن خود کنند. البته در این میان مستقلین نیز توانستند ۲۲ عدد از کرسی‌های سبز خانه ملت و اعتدالگرایان ۱ کرسی را در این دور از انتخابات کسب کنند.

حال با توجه به مجموع آمار بدست آمده در دور اول و دوم انتخابات، می‌توان اصلاح‌طلبان را با کسب ۱۱۰ کرسی به عنوان پرچمدار نسبی جریان سیاسی در مجلس دهم و اصولگرایان را با ۹۲ کرسی در رتبه دوم قرار داد.

البته نباید حضور نمایندگانی با گرایش سیاسی مستقل را در چینش و جهت‌گیری سیاسی مجلس آینده نادیده گرفت، آن‌ها نیز توانستند با کسب ۸۱ کرسی به مجلس دهم وارد شوند و مسلما دو طیف اصولگرا و اصلاح‌طلب سعی خواهند کرد تا به منظور انتخابات‌ داخلی مجلس که مهمترین آن گزینش ریاست مجلس خواهد بود، با مستقلین ائتلاف کنند.

انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
پيشنهاد سردبير
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات