امروز شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶
۸:۳۰:۴۲ - دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
چرا داعش دامنه عملیات‌های انتحاری خود را گسترش داد؟ + تصاویر
افزایش حملات انتحاری داعش در کشورهای متعدد نشانگر حجم فشارهای نظامی به این گروه تروریستی در عراق و سوریه و لیبی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سلام باخرز، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ شکست‌های سنگین گروه تکفیری صهیونیستی داعش در سوریه و عراق و لیبی از علل تشدید حملات این گروه در کشورهای مختلف است.
شبکه تلویزیونی المیادین با اعلام این مطلب افزود: افزایش حملات انتحاری شبکه داعش در کشورهای متعدد نشانگر حجم فشارهای نظامی به این شبکه در عراق و سوریه و لیبی است.
چه عللی باعث شده داعش دامنه عملیات‌های انتحاری خود را گسترش دهد؟ + تصاویر
چه عللی باعث شده است داعش دامنه عملیات خود را گسترش دهد و این شبکه چه پیام‌هایی می‌خواهد بدهد؟
 افزایش حملات وحشیانه داعش و شدیدتر شدن این حملات به تحقق دو عامل بستگی دارد، نخست این که با افزایش فشارهای نظامی در جبهه‌های سوریه و عراق برضد داعش این گروه سعی در استفاده از عملیات وحشیانه‌تری می‌کند، تا از این طریق به زعم خود موازنه قدرت را به نفع خود نشان دهد و دوم این که از طریق نمایش تصاویر حاکی از عملیات تروریستی وحشیانه‌تر می‌کوشد تا تصویر نیرومندی از خود در میدان نبرد باقی بگذارد، اگر چه در واقعیت دستآوردهای چندانی هم ندارد.
میزان تولیدات گروه تروریستی داعش طی ماه های گذشته به دلیل حجم بالای خسارت ها و تلفات سنگین آنها در بخش های نظامی به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.
چه عللی باعث شده داعش دامنه عملیات‌های انتحاری خود را گسترش دهد؟ + تصاویر

گروه تروریستی داعش هر زمان که حلقه فشارها و محاصره نظامی برضد جنگجویانش را در سوریه و عراق محکم‌تر می‌بیند، دست به اقدامات وحشیانه‌تری می‌زند و حتی برای دامن زدن به این اقدامات وحشیانه از طریق دستگاه‌های رسانه‌ای خود این قبیل اقدامات را تبلیغ می‌کند و از این طریق می‌کوشد تا این جنایات جدید وحشیانه‌تر از طریق روزنامه‌ها و نشریات جهانی منعکس و گسترش یابند. از زمان اعلام خلافت خود خوانده داعش در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه در اواسط سال ۲۰۱۴، چهره پلید این سازمان تروریستی به دلیل مجازات سنگینی که برای مخالفان خود در نظر می‌گرفت، بر همگان معلوم شد، این مجازات سنگین را داعش  بر ضد مخالفان خود یا کسانی که در برابر تصمیم‌های این دولت خودخوانده می‌ایستادند یا شک و تردید به دل راه می‌دادند، اعمال می‌شد.

چه عللی باعث شده داعش دامنه عملیات‌های انتحاری خود را گسترش دهد؟ + تصاویر

داعش به هر جایی که هسته‌هایش می‌توانند بمب‌گذاری کنند یا عملیات انتحاری انجام دهند حمله می‌کند و در حملات بین هیچ کشور و گروهی فرق نمی‌گذارد. در اروپا و ترکیه حملات انفجاری انجام می‌دهد و بازارها را در عراق و سوریه منفجر می‌کند و افراد انتحاری به مساجد در کویت می‌فرستد و عملیات متعدد در عربستان انجام می‌‌دهد و در این مدت اخیر نیز کوشیده است فعالیت خود را به ایران بکشاند.
نمی‌توان حملاتی را که داعش انجام می‌دهد از یکدیگر جدا کرد. پس از شکست‌های داعش در شهر فلوجه عراق و شهر سرت لیبی بر شدت این حملات افزوده شده و عرصه بر داعش در سوریه نیز در حال تنگ شدن است. شکست‌های سنگین داعش برای این شبکه پیام‌های روشنی دارد مبنی بر اینکه داعش تا مدتی دیگر کنترل خود را بر پایگاه‌های اساسی‌اش و مشخصاً در موصل و الرقه از دست خواهد رفت.
این تحولات، داعش را بر آن داشته است بر حملات خود از نظر کیفی و کمی بیفزاید. این را در حمله به فرودگاه استانبول و قتل عام منطقه الکراده بغداد و انفجارهای انتحاری در منطقه القاع لبنان می‌توان دید.
چه عللی باعث شده داعش دامنه عملیات‌های انتحاری خود را گسترش دهد؟ + تصاویر
داعش با این حملات می‌خواهد پیام بدهد که با وجود همه ضربات وارد شده به آن همچنان قادر است عملیات انجام دهد. عملیات نیز به افزایش روحیه هوادارانش و جذب عناصر بیشتر منجر می‌شود و در عین حال کشورهای هدف را تحت فشار قرار می‌دهد تا به خودشان سرگرم شوند و نتوانند به کشورهایی که با داعش می‌جنگند کمک کنند.
با گسترش و قدرت گرفتن داعش در مناطق مختلف این گروه دست به جنایات مختلفی زده است، هر روز که می‌گذرد جنایات داعش وحشیانه‌تر می‌شود و تاکنون به شکل‌های دلخراشی انسان‌های بی‌گناه زیادی را کشته است.
گروه تروریستی داعش رای بسط و گسترش تصاویر و فیلم‌های مستند مربوط به عملیات خود که شامل اعدام‌های جمعی و سربریدن‌ها می‌شد، از طریق شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده‌ای استفاده می‌کرد. این اقدامات در واقع براساس دسته‌بندی اعمال شده از سوی سازمان ملل جنایت برضد بشریت قلمداد می‌شوند، از این رو با این اقدامات این گروه تروریستی موفق شد، به سرعت توجه جهانیان را به خود و رفتارش جلب نماید، داعش به منظور تاثیرگذارتر کردن این تصاویر و فیلم‌ها، این مستندها را به زبان انگلیسی هم منتشر می‌کرد، و برای جلب نگاه و توجه غربی‌ها به خود دست به اعدام شماری از گروگان‌های غربی به شیوه‌های جدید وحشیانه کرد.
داعش به منظور جلب توجه بیشتر رسانه‌های جهانی در استفاده از شیوه‌های قتل و اعدام هر روز نوآوری از خود به خرج می‌دهد و از این طریق شیوه‌های بی‌سابقه‌تری از اعدام را رواج می دهد.
چه عللی باعث شده داعش دامنه عملیات‌های انتحاری خود را گسترش دهد؟ + تصاویر
میا بلوم استاد راهنمای دانشگاه ایالت جورجیا در این باره چنین می گوید: سازمان تروریستی داعش به دنبال دامن زدن به مسائل است، چرا که معتقد است مردم دچار بی‌حوصلگی می‌شوند، از این رو آنها نیاز به این دارند که همواره در جریان امور قرار گیرند. هم‌اکنون داعش از خشونت فزاینده‌ای استفاده می‌کند، از این طریق  می‌کوشد تا بر روی هواداران خود تاثیر بگذارد و همچنین  دشمنان و مخالفان خود را به وحشت بیندازد.
چرا داعش حملات اخیر را انجام داد؟
از نظر بسیاری از ناظران و تحلیلگران؛ اقدامات داعش در حملات مرگبار تروریستی اخیر به لبنان، عراق، پاریس و مدینه نوعی خودزنی محسوب شده است؛ اما به نظر می‌رسد اقدامات یک ماه گذشته داعش در گسترش حملات تروریستی دو هدف و نیت عمده داشته باشد:
نخست آنکه داعش با انجام حملات تروریستی به کشورهای همسایه تلاش دارد شکاف‌های قومی و مذهبی جوامع آنها را تحریک کرده و با ایجاد جنگ قومی و فرقه‌ای در این کشورها برای خود فرصت استراتژیکی برای نفوذ خلق کند.
دلیل دوم هم پوشاندن ضعف‌های این گروه از شکست‌ها و ضربه‌هایی است که در دو ماه گذشته از ناحیه تشدید حملات به این گروه وارد آمده است.
چه عللی باعث شده داعش دامنه عملیات‌های انتحاری خود را گسترش دهد؟ + تصاویر
داعش با انجام این حملات تروریستی می‌تواند دستاورد دیگری نیز داشته باشد: تحریک اقلیت‌های مسلمان در کشورهای اروپایی و جذب عناصر افراطی آنها به درون شبکه خود برای انجام حملات دیگر تروریستی. داعش به خوبی از شکاف موجود درون کشورهای اروپایی آگاه است و می‌داند نسل دوم و سوم مهاجران مسلمان در بسیاری از کشورهای اروپایی به پدیده‌ای به نام تبعیض و برخوردهای نژادی اقشار و گروه‌هایی از جوامع اروپایی مواجه‌اند و از این مساله رنج می‌برند.
حملات تروریستی و قدرت‌نمایی و کشتار در پایتخت‌های اروپایی هر چند قاطبه جمعیت مسلمان اروپا و جهان را از داعش منزجر می‌کند، اما این مساله برای این گروه مهم نیست؛ چون داعش به دنبال جلب و جذب عناصری خاص با دیدگاه‌های افراطی است و این گونه حملات می‌تواند در جذب این عناصر به گروه داعش به ویژه در رقابت این گروه با گروهی چون القاعده موثر باشد.
گزارش از حمیدرضا قربانی
انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
پيشنهاد سردبير
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات