امروز جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۶
۱۲:۱۸:۰۸ - چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
انفجار محله بشیکتاش؛ جدیدترین هدیه بازهای آزادی‌ ترکیه به دولت اردوغان
مسئولیت انفجار تروریستی شنبه شب در استامبول را گروه تروریستی موسوم به بازهای آزادی کردستان ترکیه بر عهده گرفت. در این حمله نزدیک به 40 نفر کشته شدند.

مسئولیت انفجار تروریستی شنبه شب در استامبول را یک گروه تروریستی موسوم به بازهای آزادی کردستان ترکیه بر عهده گرفت. در این حمله ۴۰ نفر کشته شدند. گروه بازهای آزادی در پایگاه اینترنتی خود مسئولیت حمله با خودروی بمب‌گذاری شده در استامبول را بر عهده گرفت.
بازهای آزادی کردستان حمله یاد شده را اقدامی علیه پلیس ضد شورش با هدف گرفتن انتقام از جنگ کثیف دولت در کردستان توصیف کردند. حمله شنبه شب در یک قدمی استادیوم تیم فوتبال بشیکتاش در استامبول رخ داد.
انفجار محله بشیکتاش؛ جدیدترین هدیه بازهای آزادی‌ ترکیه به دولت اردوغان
بازهای آزادی کردستان ترکیه یک گروه انشعابی از حزب کارگران کردستان (پ‌.ک‌.ک) است. این گروه عبدالله اوجالان، سرکرده زندانی حزب کارگران کردستان پ.ک.ک را سرکرده خود می‌داند، اما معتقد است که این حزب از آرمان تأسیس دولت مستقل کردستان عقب‌نشینی کرده و به همین دلیل از این حزب جدا شده‌ است. این گروه مسئولیت دو حمله انتحاری آنکارا در سال ۲۰۱۶ را پذیرفته است. این حملات انتحاری در تاریخ‌های ۱۷ فوریه و ۱۳ مارس ۲۰۱۶ در آنکارا انجام شدند.
گروه بازهای آزادی‌ کردستان ترکیه، پس از جدایی از پ.ک.ک، در ژوئیه سال ۲۰۰۴ تشکیل شد. اعضای این گروه معتقد بودند که پ.ک.ک بیش از حد بشردوستانه عمل می‌کند. این تشکل افراطی، به حزب کارگران کردستان نزدیک است، اما مستقل عمل می‌کند. دولت ترکیه بین این دو تشکل کرد، هیچ تفاوتی قائل نیست. ترکیه، پ.ک.ک را تروریست می‌داند و هرگونه گفت‌وگو با این گروه‌ها را رد می‌کند.
انفجار محله بشیکتاش؛ جدیدترین هدیه بازهای آزادی‌ ترکیه به دولت اردوغان
این اولین باری نیست که بازهای آزادی کردستان به اقدام مسلحانه دست می‌زند. این گروه مسئول حملات متعددی، به ویژه حملات انجام گرفته در ابتدای سال جاری بوده است. بازهای آزادی کردستان، در ماه فوریه یک کاروان نظامی را در آنکارا هدف قرار داد. در این حمله بیست و هشت نفر کشته و هشتاد و یک نفر زخمی شدند. حمله دیگر این گروه در سیزدهم ماه مارس در آنکارا سی و هفت کشته و یک صد و بیست و پنج نفر زخمی برجای گذاشت. گروه یاد شده، حزب اسلام‌گرای محافظه کارِ حاکم بر کشور را به جنگ وحشیانه علیه کردهای ساکن در جنوب شرقی ترکیه متهم می‌کند. گرفتن انتقام غیر نظامیان کرد تنها هدف اعضای بازهای آزادی کردستان است.
انفجار محله بشیکتاش؛ جدیدترین هدیه بازهای آزادی‌ ترکیه به دولت اردوغان
برخی از عملیات‌های تروریستی بازهای آزادی کردستان ترکیه
تعدادی از انفجارها و ترورهای انجام شده در سال‌های اخیر به این گروه نسبت داده شده و یا از سوی این گروه بر عهده گرفته شده است؛ به شرح زیر است.
۱۰ ژوئیه ۲۰۰۵: انفجار در شهر توریستی چشمه که به کشته شدن ۲۰ نفر منجر شد.
۱۶ ژوئیه ۲۰۰۵: انفجار اتوبوس در شهر توریستی کوش‌آداسی ترکیه، کمتر از یک هفته بعد از حمله شهر چشمه که منجر به کشته‌شدن ۵ تن شد.
۵ آوریل ۲۰۰۵: حمله به دفتر حزب حاکم عدالت و توسعه در شهر استانبول.
۲۸ آوریل ۲۰۰۶: حمله به یک هتل واقع در مرمره که منجر به کشته‌شدن ۷ تن شد.
۲۸ اوت ۲۰۰۶: انجام حمله مسلحانه در آنتالیا که منجر به کشته‌ شدن ۵ تن شد.
۳ ژوئیه ۲۰۰۸: بمب‌گذاری در دو مرکز تجاری در استانبول که از سال ۲۰۰۳ به بعد مرگبارترین حمله علیه غیرنظامیان بود.
۲۲ ژوئن ۲۰۱۰: انفجار اتوبوس نظامیان در استانبول که منجر به کشته‌شدن ۶ نظامی و یک غیرنظامی شد.
۳۱ اکتبر ۲۰۱۰: انفجار انتحاری در محل استقرار پلیس در میدان تقسیم استانبول.
۲۰ سپتامبر ۲۰۱۱: انفجار در منطقه قزل‌آی آنکارا که سه کشته و ۳۴ مجروح بر جای گذاشت.
۲۳ دسامبر ۲۰۱۵: شلیک چهار گلوله خمپاره به فرودگاه صبیحه‌گوکچن استانبول که در نتیجه این حمله دو نفر از کارکنان خدماتی فرودگاه مجروح شدند که یکی از آنها در اثر جراحات کشته شد و به طبق ادعای گروه خساراتی به تاسیسات فرودگاه و تعدادی هواپیما وارد شد.
۱۷ فوریه ۲۰۱۶: انفجار انتحاری اتومبیل بمب‌گذاری شده در منطقه نظامی- حکومتی آنکارا که طی آن اتوبوس حامل نظامیان هدف گرفته شد و ۲۸ نظامی ترکیه و یک غیرنظامی کشته شدند.
۱۳ مارس ۲۰۱۶: انفجار اتومبیل بمب‌گذاری شده در منطقه قزل‌آی آنکارا که طی آن ۳۷ نفر از جمله بمب‌گذار انتحاری کشته شدند.
انفجار محله بشیکتاش؛ جدیدترین هدیه بازهای آزادی‌ ترکیه به دولت اردوغان
فهمان حسین با نام سازمانی باهوز اردل از فرماندهان حزب کارگران کردستان پ‌.ک‌.ک و سوری الاصل بود. وی فارغ‌التحصیل رشته پزشکی از دمشق می‌باشد. او که از کردهای سوریه است از ژوئن ۲۰۰۴ تا ژوئیه ۲۰۰۹، فرماندهی واحدهای مدافع خلق، شاخه نظامی پ‌.ک‌.ک را به عهده داشت؛ تا اینکه نورالدین صوفی به جای او منصوب شد. اردل از سال ۲۰۰۴ عضو کمیته اجرایی سه‌ نفره پ‌.ک‌ک شده است. این کمیته شامل اردل، مراد کارایلان، سرکرده پ‌.ک‌.ک و جمیل بایک، جانشین فرمانده پ‌.ک‌.ک است. همه تحلیگران ترک ادعا می‌کنند که باهوز اردل ،سازمان بازهای آزادی کردستان را سرکردگی می‌کند.
به گفته محافظ شخصی باهوز اردل؛ وی حتی در میان اعضای پ.ک.ک هم با ۸ محافظ شخصی رفت‌وآمد می‌کرد. وی حتی از جانب اعضای پ.ک.ک ترس مرگ داشت. باهوز اردل به هیچ وجه از ماشین استفاده نمی‌کرد و به همه جا پیاده می‌رفت، چون می‌ترسید با ماشین به قتل برسد. وی ادامه داد اردل در غار مخصوص خود تنها می‌خوابید و ما در بیرون غار او به نگهبانی می‌پرداختیم. گفتنی است اردل در گیری‌های تابستان به هلاکت رسید.
انفجار محله بشیکتاش؛ جدیدترین هدیه بازهای آزادی‌ ترکیه به دولت اردوغان
دولت ترکیه از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون چندین‌بار سعی کرده است تا با پ.‌ک‌.ک مخفیانه و یا حتی علنی مذاکره کند، که در این میان، مشهورترین مذاکره انجام شده مذاکره اسلو بود. همچنین در اکتبر سال ۲۰۰۹ دولت ترکیه سیاست تعامل با پ‌.ک‌.ک را در پیش گرفت و پس از آن با اعلام آتش بس از سوی پ‌.ک‌.ک، افق برقراری صلح بین ترکیه و پ‌.ک‌.ک پس از سی سال مناقشه به نظر روشن می‌رسید. اما  تروریست‌ها که می‌خواستند سلاح‌های خود را به زمین بگذارند، در بازگشت به خانه‌هایشان همانند قهرمانان ملی مورد استقبال کردها قرار گرفتند که این موضوع احساسات ملی‌گرایانه ترک‌ها را برانگیخت و به دستگیری بسیاری از اعضاء و هواداران این حزب انجامید.
انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
پيشنهاد سردبير
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات