امروز جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۶
۱۰:۰۶:۳۸ - یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
چرا “بی‌بی‌سی فارسی” از ایجاد “منطقه پرواز ممنوع” در سوریه حمایت می‌کند؟
اخیراً شبکه خبری "بی‌بی‌سی فارسی" با پخش برنامه‌ای با عنوان "صفحه 2" با حضور چند کارشناس، به بررسی تأثیر ترامپ و سیاست‌های وی بر روابط آمریکا با روسیه و برنامه‌های رییس جمهور جدید آمریکا در عرصه سیاست خارجی این کشور پرداخت.

ارتش و نیروهای مردمی سوریه با پپیروزی در حلب، ضربه‌ای سخت بر تروریست‌های تکفیری ائتلاف جیش‌الفتح وارد آوردند.

این تروریست‌ها که از طریق جنوب ترکیه و با کمک مستقیم برخی از کشورهای منطقه همچون عربستان و قطر برای اقدامات تروریستی در استان‌های حلب و ادلب حضور یافته‌اند، در نبردهای اخیر خود شکست‌های سنگینی را تجربه کرده‌اند.

اما رسانه‌های هوادار جیش‌الفتح و جبهه‌النصره در منطقه و جهان از هم‌ ابزارهای خود برای حمایت از این گروهک‌های تروریستی استفاده می‌کنند.

اخیراً شبکه خبری “بی‌بی‌سی فارسی” با پخش برنامه‌ای با عنوان “صفحه ۲” با حضور چند کارشناس، به بررسی تأثیر سیاست‌های ترامپ بر روابط آمریکا با روسیه و برنامه‌های رییس جمهور جدید آمریکا در عرصه سیاست خارجی این کشور پرداخت.

در این برنامه، اینگونه مطرح شد که دولت “اوباما” می‌توانست در سوریه منطقه پرواز ممنوع ایجاد کند اما این اقدام را انجام نداد. همچنین در مقابل ایران هم می‌توانست از گزینه نظامی استفاده کند اما این راهبرد را در پیش نگرفت.

نکته جالب توجه اینکه در حالی در چنین برنامه تلویزیونی، “اوباما” صلح‌طلب معرفی می‌شود که همگان می‌دانند که بخش اعظم بحران سوریه به دلیل حمایت “کاخ سفید” از تروریست‌های تکفیری بوده است.

البته در حمایت از تکفیری‌ها، دستگاه اطلاعاتی آمریکا هم نقش مهمی را ایفا می‌کند. “جان برنن” رئیس سازمان سیا در این زمینه می‌گوید: باید به غیر از کمک‌های بشردوستانه حمایت‌های دیگری از مخالفان میانه‌رو سوریه صورت گیرد تا آن‌ها بتوانند در برابر نظام سوریه، حزب‌الله و روسیه ایستادگی کنند.

وی مدعی شد: اوضاع در سوریه دردناک و غم‌انگیز است. آمریکا همچنان از مخالفان سوریه حمایت می‌کند. همچنان لازم است از عناصری که عضو سازمان‌های تروریستی مثل داعش یا جبهه‌النصره و القاعده سوریه نیستند حمایت کنیم.

وی افزود: آمریکا خواستار انتقال قدرت از دولت اسد به دولت دیگری است. به نظر ما تنها با رفتن اسد مسیر صلح باز می‌شود. آمریکا قویاً با رشد هر گونه سازمان تروریستی و افراطی در سوریه مخالف است و همه این سازمان‌های تروریستی باید نابود شوند. اما در سوریه یک اپوزیسیون میانه‌رو وجود دارد که می‌خواهد کشور خود را از بشار اسد پس بگیرد.

کارشناسان نظامی معتقدند که بحران سوریه به دلیل انتقال تسلیحات آمریکایی به سوریه ایجاد شده است. سوال مهم این است که چگونه تروریست‌هایی که هیچگونه درآمدی ندارند، از موشک‌های چند ده هزار دلاری “تاو” و “میلان” استفاده می‌کنند. این موشک‌ها از کجا آمده ‌ند و چه کسی این تسلیحات پرهزینه را برای آن‌ها ارسال کرده است؟

امروز ویرانی‌های گسترده‌ای در “حلب”، “لاذقیه”، “حمص”، “درعا” و جای جای سوریه ایجاد شده است که نشان از دخالت عمیق “باراک اوباما” و همپیمانانش در امور داخلی سوریه دارد.

نکته دیگری که می‌توان به آن پرداخت اینکه، دولت اوباما اگر می‌توانست در سوریه منطقه پرواز ممنوع ایجاد کند، بدون درنگ این اقدام را انجام می‌داد؛ در حقیقت رئیس جمهور آمریکا از نبرد با ارتش روسیه و محور مقاومت بیم داشت که منطقه پرواز ممنوع را در سوریه ایجاد نکرد.

کارشناسان نظامی معتقدند که احتمال درگیری نظامی در صورت ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه بالاست. همین موضوع را می‌توان در مورد “حلب” به خوبی مشاهده کرد. زمانی که ارتش روسیه مواضع تروریست‌های تکفیری را در شرق “حلب” بمباران می‌کرد، هیچ منطقه پرواز ممنوعی مشاهده نشد چرا که حقیقتاً آمریکا توان اجرای چنین پروژه‌ای را در شمال سوریه نداشت.

“مکس آبرامز” استاد علوم سیاسی در دانشگاه «نورث‌ایسترن» آمریکا در این زمینه می‌گوید: آرمان اولیه تغییر رژیم در سوریه، رفته ‌رفته در دولت اوباما هم رنگ باخت و اکنون سیاست هم‌کاری با پوتین، جای آن را گرفته است. بنابراین روابط “ترامپ” با روسیه، به خصوص در سوریه، به نوعی ادامه سیاست‌های کنونی اوباما هم هست.

در مجموع، ارتش سوریه توانسته بر تروریست‌های تکفیری در شهر “حلب” فائق آید و این موضوع به هیچ عنوان خوشایند دستگاه تبلیغاتی و بنگاه سخن‌پراکنی دولت انگلیس نبوده است.

گزارش از محمد زرچینی

انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
پيشنهاد سردبير
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات