امروز جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۶
۹:۱۸:۴۷ - چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
از گل کوچیک در «فردو» تا غش آقای سخنگو بعد از عزیمت «آمانو»/ «آی آر ۸»جوان برومندی شده/ سوال یواشکی یک خبرنگار+فیلم و تصاویر
نشست خبری سخنگوی سازمان انرژی اتمی، از حواشی بی‌بهره نماند.

هوای تهران سرد است اما سوال ها  همه از سرمای روابط اخیر ایران و ۱+۵ است. برخی می گویند دیگر نه میزی برای مذاکره وجود دارد و نه دیگر پشت درب‌های بسته خبری مخابره می‌شود. آنچه به سر خط اخبار رسیده، نقض برجام بر اثر تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله ایران در کنکره و سنای آمریکا است؛ موضوعی که حالا سخنگوی سازمان انرژی اتمی را پس از بدرقه یوکیا آمانو، به نشست خبری امروز باشگاه خبرنگاران جوان کشاند تا از سرماخوردگی برجام بگوید.

 **غش کردم

کمالوندی در حالی رأس ساعت ۹:۳۰ دقیقه در مجموعه باشگاه خبرنگاران جوان حاضر شد که چند برگه در دست داشت و ابتدا به رسم ادب، از علت به تعویق افتادن جلسه مذکور به سردبیران باشگاه خبرنگاران گفت.

وی گفت: آن روز  ما درگیر عزیمت آمانو بودیم و تا اینکه از فرودگاه برگردیم، ساعت ۴ بامداد شد. ما هم وقتی از فرودگاه برگشتیم دیگر غش کردیم از خستگی…

**سوال یواشکی 

آقای سخنگو در ادامه به اتاق نزدیک نشست خبری در  باشگاه خبرنگاران جوان راهنمایی شد و خوش و بش روسا برای دقایقی گل انداخت تا اینکه زنگ نشست خبری خورده شد و وی به همراه برخی از عوامل از اتاق ریاست مجموعه خارج شد اما پیش از ورود به اتاق نشست خبری، خبرنگاری برای چک کردن سوالی نزدیک وی شد که ما از جزئیات سوال باخبر نشدیم و تنها از زبان کمالوندی شنیدیم که “این سوال را نکیند بهتر است” اما چه سوالی بود خدا داند …

با این حال، کمالوندی با ورود به محل نشست، در لنز ۱۵ دوربین خبری قرار گرفت تا رسماً این نشست خبری، با تلاوتی آیات ۱ تا ۵ سوره بقره آغاز شود.

کمالوندی اما در ادامه، پشت تریبون سخنران قرار گرفت و ابتدا از به تعویق افتادن جلسه فوق رسماً معذرت‌خواهی کرد و همه تقصیرات را گردن آمانو و بدرقه‌اش انداخت.

چه جوری ببینیم!؟

وی در ادامه، اما از مسائل کلان گفت و هسته بحث هسته‌ای راشکافت. کمالوندی بر اساس عنوان برنامه که «توان هسته‌ای ایران پس از برجام» بود، گفت: کاملاً مشخص است که برداشته شدن تحریم‌ها در برخی نفت‌کش‌ها، برقراری ال‌سی‌ها و خطوط ارتباطی دنیا و ایجاد امکان برای فروش نفت، یک فضای تنفسی را برای اقتصاد کشورمان ایجاد کرده است؛ به گونه‌ای که بر اساس گزارش بانک مرکزی، رشد اقتصادی شش ماه اول امسال، ۷٫۴ درصد بوده است که رشد بالایی است و در کنار این موضوع، مسأله تورم پایین هم باید مورد توجه ما باشد.

کمالوندی اما در ادامه از نوع دیدن به برجام گفت و بیان داشت: نوع دید ما به برجام خیلی مهم است تا بداینم چه چیزی به دست آورده‌ایم و چه چیزی به دست نیاورده‌ایم.

ما بیشتر داریم!/ دکتر نیستم!

کمالوندی اما در ادامه گفت: من دکتر نیستم ولی به دلیل تجربیاتی که در کشورهای مختلف داشتم و جایگاهی که به دلیل برخی مسائل برجامی در سازمان انرژی اتمی پیدا کرده‌ام و هر روز با مسائلی مختلف مواجه شده‌ایم، به جرأت می‌توانم بگویم در استخوان‌بندی صنعت هسته‌ای هیچ مشکلی نداریم و اهداف اصلی به خوبی در حال پیشرفت است و برخی کشورها آرزو دارند ۲ یا ۳ سانتریفیوژ داشته باشند ولی ما ۱۰۰۰ سانتریفیوژ داریم.

سوغاتی آمانو …

اما بلاخره ماراتن سوال از آقای سخنگو آغاز شد و ابتدا خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، آستین‌ها را بالا زد و بدون تعارف پرسید که آمانو در سفر خود به تهران چه سوغاتی آورد؟ این سفر برای راستی‌آزمایی بود و یا بررسی بدعهدی طرف مقابل؟

کمالوندی در پاسخ به این سوال گفت: آمانو با این هدف به ایران آمد که در جریان کارها قرار گیرد و مطالبی را که ما فکر می‌کردیم برایمان مهم است به وی منتقل کردیم و فرصت خوبی بود که وی نیز مسائل مورد نظرش را به مسئولان ما بگوید.

وی همچنین گفت: طبیعتاً طلب ما از طرف مقابل در سطوح مختلف در این دیدار مطرح شد و رئیس جمهور کشورمان نیز بر این نکته تأکید کرد که ما به تعهداتمان پایبندیم؛ مادامی که طرف مقابل نیز به تعهداتش پایبند باشد و نباید این پایبندی یک‌طرفه باشد.

بزن زیر گوشش!

کمالوندی اما درباره کیفت اقدام متقابل ایران در مقابله با بدعهدی طرف مقابل و همچنین دستور رئیس جمهور مبنی بر فعال‌سازی پیشران‌ها گفت: هیأت نظارت بر برجام هم مطالب را مطرح می‌کند و تصمیم‌گیری می‌شود. درباره اقدام امریکا تصمیم دو بعدی صورت گرفت؛ فنی و سیاسی. در این باره نظرات مختلفی وجود داشت. برخی می‌گفتند اقدام سیاسی کافی است و برخی می‌گفتند اقدام فنی باید انجام شود. برخی‌ها هم می‌گفتند بزن بیخ گوشش بزار ضربه شصت ما را ببیند، ما جعبه‌ابزار و راهکارهای مختلف برای بازگشت به شرایط اولیه و حتی تند‌تر از آن را داریم. می‌توانیم پاسخ تند‌تر هم بدهیم و طرف مقابل هم می‌داند که پاسخ ما کوبنده است.

اندر حکایت مذاکره …

در ادامه اما آقای سخنگو دهانی تر کرد و پس از نگاه انداختن به ساعت خود، به پرسشی درباره اینکه آیا تیم جدید سیاست خارجی آمریکا برای مذاکره مجدد درخواست احتمالی داشته و یا خیر؟ گفت: برنامه‎‌ای برای مذاکره یا بازمذاکره در کار نیست.

وی درباره حضور تیم جدید آمریکا در ترکیب ۱+۵ گفت: هنوز دولت جدید آمریکا کار خود را آغاز نکرده است و باید منتظر این جابه‌جایی بود در عین حال با سایر کشورهای عضو ۱+۵ در ارتباط هستیم و در حوزه فنی تاکنون مشکلی برای تعامل با طرف آمریکایی نداشته‌ایم.

گزینه ترامپ

آقای سخنگو اما در ادامه از گزینه‌های روی میز ترامپ در قبال برجام گفت. وی ادامه داد: رئیس جمهور جدید آمریکا گزینه دیگری جز اجرای برجام ندارد و باید برجام را اجرا کند.

متولد هسته‌ای/ (آی آر هشت) جوان برومندی شده!

کمالوندی اما در ادامه، وضعیت پیشرفت سانتریفیوژ(آی آر هشت) را به رشد یک جوان برومند تشبیه کرد و گفت: این ماشین در زمان مذاکرات متولد شد اما شناسنامه نداشت. ما می خواستیم برایش شناسنامه بگیریم. طرف مقابل اصرار داشت که این ماشین از روی میز کنار گذاشته شود و بر روی این موضوع دعوای اساسی شد اما ما می‌گفتیم این ماشین به دنیا آمده و آژانس باید به آن شناسنامه دهد.

وی که انگار داشت درباره نوزاد تازه متولد شده حرف می‌زد، ادامه داد: این ماشین خوبم رشد کرده است و حالش هم خوب است و انشالله یک جوان برومندی خواهد شد که این مسئله باعث خنده حضار شد.

گل کوچیک در «فردو »!

آقای سخنگو اما در ادامه، در پاسخ به سوالی درباره زمین فوتبال شدن سایت فردو بر اساس گزارش یک نماینده و عدم مخالفت این سازمان در قبال بازدید چند نماینده از فردو گفت: آن‌ها که چنین صحبت‌هایی را مطرح می‌کنند، کمی تأمل کنند و ملاحظات کشور را در نظر بگیرند. سازمان انرژی اتمی هیچ مخالفتی با بازدید نکرده است. آقای ذوالنوری رئیس کمیته هسته‌ای مجلس، گزارشی در این باره ارائه دادند که می‎توانید به آن گزارش مراجعه کنید. ما طبق برجام تعهداتی در فردو داریم که آن‌ها را انجام می‌دهیم. یک بخشی از فردو از اول فعالیت نداشت و در بخش دیگر طبق برجام عمل شده است. اگر کسی آنجا را زمین فوتبال گل کوچک می‌بیند، نگاه شخصی خود اوست. در عین حال، ما تمام اقداماتی که در سایت فردو و سایت‌های دیگر انجام می‌دهیم را به مقامات گزارش می‌کنیم و کشور آنقدر بی‌حساب و کتاب نیست که چند نفر در سازمان انرژی اتمی بخواهند فردو را به زمین فوتبال تعبیر کنند. من توصیه می‌کنم به این دوستان که ایجاد شبهه نکنند. طبیعی است وقتی سانتریفیوژهایی از یک سالن برداشته می‌شوند زمین باز می‌شود اما این کاری خلاف نبوده است. متأسفانه اکنون در شرایطی هستیم که نمی‌توانیم بسیاری از مسائل را بازگو کنیم و مجبوریم با دهان بسته صحبت کنیم.

اما در ادامه، رفته رفته از حواشی این نشست کاسته شد تا آقای سخنگوی به دلیل کمبود وقت، جلسه را ترک کند. وی که بیش از صد دقیقه به سوالات خبرنگاران پاسخ داده بود، باشگاه خبرنگاران را در آخرین روز پائیز که معروف به بلندترین شب سال هم است ترک کرد تا با اظهاراتش شاید از سرمای نقض برجام کمی بکاهد.

انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
پيشنهاد سردبير
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات