امروز چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶
۸:۵۷:۲۲ - دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
روزی که باید دستهای کارگران را بوسید
کارگران یکی از قشرهای زحمت‌کش و با اهمیت هر جامعه‌ای هستند که با وجود ارزشمندی، معمولاً قدر آنان چنان که باید و شاید دانسته نمی‌شود.

اولین روز از ماه “می” هر سال در تقویم میلادی که در تقویم هجری شمسی معمولاً با روزهای ۱۱ یا ۱۲ اردیبهشت ماه مصادف می‌شود، روز جهانی کار و کارگر نام دارد.  کارگران یکی از قشرهای زحمت‌کش و با اهمیت هر جامعه‌ای هستند که با وجود ارزشمندی، معمولاً قدر آنان چنان که باید و شاید دانسته نمی‌شود.
دلیل نامگذاری این روز به نام قشر زحمت‌کش ، این است که در سال ۱۸۸۶ میلادی (۱۲۷ سال قبل) درچنین روزهایی شماری از کارگران در شهر شیکاگو آمریکا علیه شرایط سخت و ناعادلانه کاری خود دست به اعتراضاتی زدند که این اعتراضات موجب درگیری و کشته شدن تعدادی از آنان شد. به ویژه اینکه در این جریان ، تعدادی از کارگران که اصالت آلمانی هم داشتند درجریان درگیری‌ها کشته شدند و حزب نازی آلمان از سال ۱۹۳۳ این روز را به عنوان روز کارگر شناخت و به تدریج در همه کشورهای جهان از جمله ایران، این روز گرامی داشته شد. با این حال قشر کارگر مبارزات خود را برای احقاق حقوقشان، ادامه دادند تا اینکه سرانجام به نتایج مطلوبی دست یافتند.
روزی که شاید کارگران بخندند/ روزی که باید دستهای کارگران را بوسید
پیشرفت و توسعه یک جامعه بدون حضور قشری به نام کارگر محال است. کار و کارگر در آموزه های دین مقدس اسلام از اهمیت بسزایی برخوردار است به طوری که بنا به قول معروف، حضرت محمد مصطفی (ص) بردستان کارگر بوسه زده است.
جامعه‌شناسان مارکسیستی بر خلاف جامعه‌شناسان سرمایه‌داری (که جامعه را به طبقات چندگانه تقسیم می‌کنند)، جامعه را به دو طبقهٔ کارگر و سرمایه‌دار تقسیم می‌کنند. یعنی به جای تعریف کارگر در مقابل کارفرما، کارگر را اینگونه تعریف می‌کنند که «هر کس که مجبور است برای امر معاش کار کند و حقوق بگیرد، کارگر است». بدین ترتیب، چه فرد یک استاد دانشگاه باشد و چه یک رفته‌گر او یک کارگر به شمار می‌آید. کسانی که از این تعریف حمایت می‌کنند بر این باورند که هر کسی که برای درآمد «زحمت» می‌کشد کارگر است. شاید دقیق‌تر این باشد که به جای کارگر این افراد را «زحمت‌کش» بنامیم. چراکه یک کارمند، پزشک، یا یک مهندس هم، برای رسیدن به تخصص و یافتن شغل و انجام وظیفه زحمت بسیاری را متحمل می‌شود، چیزی که شاید کارگران دستی از آن آگاه نباشند.
رایت میلز، جامعه‌شناس مارکسیست آمریکایی، در قالب چنین تعریفی کارگران را به دو دسته «یقه‌سفیدها» (کارمندان) و «یقه‌آبی‌ها» (کارگران دستی) تقسیم می‌کند. در واقع می‌توان گفت که مقصود از یقه‌سفیدان و یقه‌آبی‌ها، کارگران فکری و کارگران دستی است که به دلیل تلاش طبقات حاکم، بیش‌تر مردم از آن بی‌خبرند.
روزی که شاید کارگران بخندند/ روزی که باید دستهای کارگران را بوسید
اصلی‌ترین خواسته‌های کارگران در کشور چیست؟
امنیت شغلی بیشتر از سایر خواسته‌ها برای کارگران دغدغه ایجاد کرده است. مشکلاتی نظیر معیشت و تنگناهای آن وجود دارد، اما حفظ همین وضعیت برای بسیاری از کارگران دغدغه ایجاد کرده است. معیشت پایدار در اولویت اول برای جامعه کارگری است. از مسئولان بارها خواسته شده است که ضوابط به طوری باشد که نیروی کار دغدغه از بین رفتن اشتغال خود را نداشته باشد.
وقتی کارگر چنین دغدغه‌ای در حین کار نداشته باشد، با شرایط بهتری برای مجموعه خود کار می‌کند و این موضوع در نهایت به رونق اقتصادی کشور کمک خواهد کرد. در حال حاضر قراردادهای کوتاه‌مدت در کارهایی که ماهیت مستمر دارند، بسیار آسیب‌رسان است. این آسیب اولین ضربه خود را به محیط کار وارد می‌کند و منابع با خسارت مواجه می‌شود. نتیجه آن این است که کارفرما در این قراردادها آسیب می‌بیند چراکه وقتی کارگر احساس امنیت نکند و ندادند که بعد از قرارداد کوتاه‌مدت برازهم به کار گرفته خواهد شد یا خیر، موجب می‌شود تعلق کافی به محیط کار نداشته باشد و خود را کارگر موقت بداند.
روزی که شاید کارگران بخندند/ روزی که باید دستهای کارگران را بوسید
مشکل دیگر کارگران بحث پرداخت بیمه است که متاسفانه در اکثر کارگاه‌ها (بخصوص کوچک) کارگری که باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد به بهانه‌های مختلف از آن سرباز می‌زنند و با گرفتن امضا در برگه‌های سفید حق اولیه آنان را تضییع می‌کنند، براساس ماده ۱۰۱ همان قانون، سازمان تأمین اجتماعی مکلف شده که لیست‌های ارسالی کارفرما را رسیدگی و چنانچه در تعداد بیمه شدگان با میزان مزد، حقوق و کار اختلافی وجود داشته باشد به کارفرما اعلام کنند، اما متاسفانه در بیشتر کارگاه‌های کوچک و حتی بزرگ دیده شده که کارفرما از پرداخت حق بیمه کارگر خودداری و کار به مراجع قانونی کشیده می‌شود که در این امر در بعضی مواقع درنحوه پرداخت به ضرر کارگررقم می‌خورد.
ناهنجاری‌های بازار کار موارد مختلفی دارد که یکی از آن‌ها قراردادهای سفید امضا است که آمار مشخصی از آن در دست نیست چرا که گاهی اوقات کارگران نیز بخاطر اینکه از همان شرایط حداقلی محروم نشود، این ناهنجاری را ابراز نمی‌کند. در برخی موارد هم پایین‌تر از دستمزد مصوب به کارگر، مزد داده می‌شود که برخورد قضایی با آن می‌تواند هشداری برای متخلفان باشد. در آیین دادرسی هم تغییراتی ایجاد شده که می‌تواند کمک کند. اما در نهایت باید کارفرما بداند که جلب رضایت حداقلی کارگر، لازمه کار است چراکه اگر غیر از این باشد، کارفرما بیشتر ضرر می‌کند. در نهایت امیدواریم روزی برسد که عرضه و تقاضا در بازار کار به تناسب برسد.
روزی که شاید کارگران بخندند/ روزی که باید دستهای کارگران را بوسید
تا کنون کدام مصوبات برای کارگران به تصویب رسیده است
مجلس نهم
آذر ماه سال ۹۱ قانونی برای رفع موانع اجرای قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی و نحوه مجازات متخلفان را مصوب کرد که طبق آن سازمان تأمین اجتماعی مکلف شد با دریافت حق بیمه مقرر در قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی، تمام کارگران شاغل در کارهای ساختمانی بیمه شود و بر این امر نظارت دقیق داشته باشد.
مجلس هفتم
رسیدگی به قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی را در سال ۸۶ در دستور کار داشت تا کارگران شاغل در کارهای ساختمانی اعم از ایجاد یا توسعه ساختمان‌، تجدید بنا، تعمیرات اساسی یا تخریب مربوط به ساختمان ‌و به ترتیب مندرج در این قانون با نام‌نویسی و أخذ کد ملی نزد سازمان تأمین اجتماعی بیمه می‌شوند.
مجلس ششم
عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار را مقنن کرد. بر اساس این قانون تمامی کارفرمایان کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلف شدند به هر یک از کارگران خود به نسبت یکسال کار، معادل شصت روز آخرین مزد، ‌به‌عنوان عیدی و پاداش بپردازند.
روزی که شاید کارگران بخندند/ روزی که باید دستهای کارگران را بوسید
مجلس چهارم
قانون معافیت کارگاه‌ها و مشاغل دارای پنج نفر کارگر و کمتر از شمول قانون کار را مصوب ‌کرد تا از تاریخ تصویب این قانون تا پایان برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تمامی کارگاه‌ها و مشاغل‌دارای پنج نفر کارگر و کمتر از شمول قانون کار معاف شوند. ‌
مجلس چهارم
با تصویب قانونی مقرر کرد حقوق‌های پرداختی ایام بلاتکلیفی کارگران کارگاه‌های تعطیل شده بر اثر جنگ، هزینه قطعی منظور شود. همچنین کارفرمایان موظف شدند حق بیمه سهم بیمه شده را نسبت به مبالغ پرداختی بر اساس این قانون، کسر و پس از‌افزودن سهم خود به نسبت تمام مزد یا حقوق بیمه شده قبل از تعطیلی کارگاه به سازمان تأمین اجتماعی ارسال کند.
شورای انقلاب
این شورا مقرر کرد ساعت کار کارگران و کارمندان برابر شود. بر این اساس ساعات کار هفته برای کارمندان و کارگران یکسان و ۴۰ ساعت در هفته اعلام شد. طبق این قانون زمان کار کارمندان و کارگران شنبه تا چهارشنبه روزی ۷ ساعت، پنج شنبه‌ها ۵ ساعت تعیین شد.
مجلس سنا
بیمه کارگران ساختمانی را در سال ۱۳۵۲ اجباری کرد، طبق این قانون کارگران شاغل در کارهای ساختمانی اعم از ایجاد ساختمان یا توسعه ساختمان و یا تجدید بنا و تخریب مربوط به آن به‌ترتیب مندرج در‌ این قانون نزد سازمان بیمه‌های اجتماعی در مقابل حوادث ناشی از کار بیمه شدند.
روزی که شاید کارگران بخندند/ روزی که باید دستهای کارگران را بوسید
در هر حال همه دستگاه‌های ذی‌ربط و حتی مردم باید در جهت بهبود زندگی کارگران تلاش کنند تا این قشر زحمت‌کش جامعه بدون هیچ فراغتی کا و زندگی کند و هیچ دغدغه‌ای نداشته باشد، چرا که امام خمینی فرمودند که بهبود و پیشرفت جامعه مرهون کار و کارگر است. تنها نامگذاری پنجم تا دوازدهم اردیبهشت ماه به نام هفته کارگر فایده ندارد؛ در حالی که کارگران از برخی از ابتدائی‌ترین حقوق خود محرومند.
انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
پيشنهاد سردبير
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات